آخرین خبرها
خانه / خارج از ورزش / اخبار فرهنگی / جشنواره شیره پزی انگور در روستای قوژد بخش مرکزی کاشمر برگزار شد؛

جشنواره شیره پزی انگور در روستای قوژد بخش مرکزی کاشمر برگزار شد؛

کاشمر – ترشیز اسپورت – نخستین جشنواره شیره پزی انگور در روستای قوژد بخش مرکزی شهرستان کاشمر  برگزار شد.


رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشمر عصر پنجشنبه در حاشیه این رویداد به خبرنگار ایرنا گفت: اغلب باغداران کاشمر در فصل برداشت انگور با روش‌ های بومی و محلی اقدام به تهیه شیره انگور می‌ کنند.

رضا یوسفی افزود: این جشنواره با همکاری اقامتگاه بومگردی رمضان بیگ روستای قوژد و سازمان مردم نهاد گردشگری یادآوران میراث دیار ترشیز با هدف معرفی این محصول برگزار شد تا ضمن آشنایی و آموزش با نحوه تولید شیره انگور ارگانیک، زمینه فروش مستقیم این محصول برای تولید کنندگان فراهم شود.

وی اظهار داشت: با توجه به اینکه شیره انگور به روش خاص و با خاک مخصوص تهیه می‌ شود در تلاش برای ثبت دانش بومی فرآوری شیره انگور هستیم.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشمر با اشاره به برگزاری سنت شیره پزی انگور همراه با آئین‌ های خاص گفت: این سنت بهانه‌ ای برای حضور گردشگران و معرفی این محصول می‌ شود.

وی با بیان اینکه جشنواره شیره پزی انگور یکی از رویدادهایی است که در اطلس رویدادهای شهرستان به مرکز استان و تهران معرفی شده افزود: در حال برنامه‌ ریزی برای برگزاری رویداد هایی همانند جوز ریزان، برداشت بادام و امثال آن هستیم که در این زمینه نیازمند همراهی جامعه محلی می باشیم.

یوسفی با اشاره به برگزاری ۳۰ رویداد گردشگری تا پایان امسال اظهار داشت: تلاش بر نهادینه شدن برگزاری جشنواره‌ های مختلف دیگر مانند جشنواره ریواس، سمنو پزان و از این قبیل داریم تا به عنوان رویداد های گردشگری در اطلس رویدادها قرار گیرند.

شیره انگور یک شیرینی بسیار سالم و مقوی است که علاوه بر مصارف مختلف خاصیت درمانی نیز دارد.

روستای قوژد در دو کیلومتری مرکز کاشم واقع است.

درباره‌ی محمد جعفر نژاد

همچنین ببینید

برگزاری یادواره دو شهید محله مسجد امام رضا (ع) روستای قوژد برگزار می شود ؛

علیرضا فخری فرمانده پایگاه بسیج حضرت ابوالفضل ع کاشمر و رییس شورای اسلامی روستای قوژد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *